Archiv článků
Setkání připomene stavitele K. Dientzenhofera
20.06.2022 17:00Spolek Malostranský hřbitov zve na pietní setkání u příležiosti 300. výročí úmrtí stavitele Kryštofa Dientzenhofera (1655-1722) spojené s krátkou vycházkou po Malostranském hřitově. Sraz je u náhrobku biskupa Thun-Hohensteina u hlavního vchodu.
Vstup zdarma, bez bariér a bez rezervace.
Vernisáž výstavy Salcburk – město UNESCO a Mozarta
03.06.2022 17:00V pátek 3. června se od 17 hodin uskuteční v Komunitním centru Prádelna, Holečkova 38a, vernisáž výstavy Salcburk – město UNESCO a Mozarta, kterou připravil Spolek Malostranský hřbitov. Součástí vernisáže je i přednáška Gabriely Kalinové o propojení Prahy a Salcburku v Mozartově době. Zavítáme též mezi pražské přátele W. A. Mozarta, manžele Duškovi z nedaleké Bertramky.
Výstava představí slavné „české“ Rakušany
02.06.2022 16:30Slavnostní zahájení výstavy proběhne za přítomnosti vzácných hostů a zástupců spolupořádajících institucí ve čtvrtek 2. června od 16.30 hodin v parku Portheimka, při ulici Štefánikova. Kromě komentované prohlídky obou výstav (UNESCO Rakouska a Slavní „čeští“ Rakušané) na návštěvníky čeká i koncert skupiny Motovidlo a ochutnávka nejlepších rakouských vín od firmy Foltýn Wine. Výstava představí 50 nejvýznamnějších rakouských osobností českého původu nebo s významným vztahem k naší kultuře (F. Kafka, M. Brod, R. M. Rilke, F. Werfel, V. Adler, B. von Suttnerová…). Druhá část výstavy pak návštěvníky zavede mezi 38 památek rakouského historického a kulturních dědictví na seznamu UNESCO. Výstava je venkovní, ale významná součást kolekce bude umístěna i v nedaleké pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově (faksimile tzv. Peuringerovy mapy) na nám. 14. října 15.
Více zde: https://www.malostranskyhrbitov.cz/products/vystava-predstavi-slavne-ceske-rakusany/
Setkání připomene smíchovského starostu a mecenáše Petra Matěje Fischera
24.05.2022 10:30V letošním roce uplyne 130 let od úmrtí významného podnikatele, mecenáše a smíchovského starosty Petra Matěje Fischera. U této příležitosti pořádají Spolek Malostranský hřbitov a Spolek Svatobor vzpomínkovou akci „Ač zemřel, ještě mluví“, která tuto významnou osobnost připomene. Setkání se uskuteční v úterý 24.05.2022 v 10:30 hodin u Fischerova hrobu na Vyšehradském hřbitově (vedle hrobky Slavín). S příspěvky vystoupí mj. zástupci městské části Praha 5, NKP Vyšehrad či České obce sokolské. Přizváni jsou též představitelé hl. m. Prahy, Národního divadla v Praze, Fischerovy rodné obce Česká Cikánka a Pivovarů Staropramen.
Petr Matěj Fischer se narodil 22. února 1809 v České Cikánce u Svratky, kde jeho otec provozoval papírnu. Sám vystudoval lesnictví, v roce 1845 si pak zařídil obchod se dřívím na tehdejším předměstí Prahy – na Smíchově. Patřil k zakladatelům zdejšího akciového pivovaru (dnešní Pivovary Staropramen). Vlastnil též parní pilu v Roudnici a mlýn v Lobkovicích.
Jako člen Sboru pro zřízení Národního divadla daroval 200 zlatých na jeho stavbu, po úmrtí Jindřicha Fügnera se stal starostou pražského Sokola. Financoval také vybudování památníku Slavín – hrobky významných osobností českého národního života.
Angažoval se i ve veřejných záležitostech, funkci smíchovského radního zastával v letech 1865-1867, smíchovským starostou pak byl ve dvou funkčních obdobích (1867-1871 a 1871-1874). Dosáhl zde mj. zřízení české měšťanské školy, neúspěšně usiloval o založení českého gymnázia. Ve své době prosluly tzv. fišerovské zábavy, tj. na konci školního roku jím financované každoroční dětské výlety zvláštním vlakem na venkov (do Mokropes, Čerčan aj.), které mívaly až patnáct set účastníků.
Petr Matěj Fischer zemřel 24.05.1892 ve svém domě „U šumavského smrku“ na Smíchově.
Akce se koná s laskavým svolením Správy pražských hřbitovů.
Májové slavnosti na Malostranském hřbitově
22.05.2022 14:00V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově uskuteční již třináctý ročník obnovených Májových slavností. Pro návštěvníky je od 14 hodin připraven křest nejnovější publikace o významných osobnostech hřbitova, tentokráte zaměřené na významné politiky. Následovat budou komentované vycházky s průvodci vč. návštěvy kostela Nejsvětější Trojice. Pro individuální návštěvníky jsou po dobu konání akce k dispozici informační letáky o historii hřbitova. Kostel Nejsvětější Trojice bude přístupný od 14:30 do 16:30 hod. Vstup na slavnosti je zdarma, bez bariér a bez rezervace.
Letošní ročník slavností je věnován památce historika a pedagoga Ignáce Cornovy, od jehož úmrtí v červenci uplyne 200 let. Jako člen jezuitského řádu vystudoval teologii v Olomouci, kde se věnoval i klasickým a živým jazykům. Poté působil jako pedagog a následně i profesor všeobecných dějin na pražské univerzitě. Zaměřoval se zejména na historii politickou a právní a na historii umění a kultury. V souladu s osvícenským pojetím historie chápal studium dějin jako pedagogický nástroj k přetváření člověka a společnosti. Roku 1795 se univerzitní kariéry vzdal a působil jako soukromý učenec a vychovatel. Znám je též jako básník a přední člen Svobodných zednářů.
S myšlenkou květnových setkávání k uctění památky obětí napoleonských válek – Májových slavností přišel v roce 1807 malíř a literát Václav František Veleba (1776-1856). Charakter slavností se postupem času měnil ze spíše církevních svátků na světské-měšťanské. Oslavy se staly tradičním pražským svátkem jarní přírody a vzkříšení. V roce 1836 se Maifest začal slavit i na Olšanských hřbitovech, později se rozšířil na téměř všechna pražská pohřebiště.
Akce se koná s laskavou podporou Správy pražských hřbitovů.
Vycházka na vyšehradský hřbitov a Slavín
06.05.2022 14:00Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou procházku po vyšehradském hřbitově, vč. prohlídky Slavína, která se uskuteční v pátek 06. května od 16 hodin. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, ul. Štulcova. Vycházka se uskuteční u příležitosti druhotného pohřbu Karla Hynka Máchy. Básník byl původně pohřben v Litoměřicích. Když po uzavření Mnichovské dohody hrozilo zabrání českého pohraničí, byly dne 1. října 1938 Máchovy tělesné ostatky exhumovány a převezeny do Prahy. Druhý Máchův pohřeb dne 7. května 1939 na vyšehradském hřbitově se stal národní manifestací proti nacismu.
Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
03.04.2022 14:00Spolek Malostranský hřbitov si Vás dovoluje pozvat na komentovanou vycházku po této památce, která se uskuteční v neděli 03.04.2022 od 14 hodin. Představena bude historie hřbitova i významné osobnosti, které zde našly místo svého posledního odpočinku. Průvodkyní bude předsedkyně Spolku Alena Lehnerová. Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
V případě výrazně nepříznivého počasí (podmáčený terén, silný vítr apod.) může být vycházka zrušena.
Komentovaná procházka po Malostranském hřbitově
06.03.2022 14:00Slavnostní vycházka na Slavín
17.11.2021 10:00Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se spolkem Svatobor pořádá ve středu 17. listopadu od 10 hodin vycházku na Vyšehradský hřbitov se Slavínem. Sraz je před bazilikou sv. Petra a Pavla. Vstup zdarma, prosíme však účastníky o registraci na m.jiroudkova@gmail.com.
V případě extrémně nepříznivého počasí může být akce zrušena, o čemž budou registrovaní účastníci informováni e-mailem.
Žádáme všechny účastníky o dodržování aktuálně platných opatření a doporučení vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem covid-19 na území ČR.
Dušičky na Malostranském hřbitově
14.11.2021 14:00Na neděli 14. listopadu od 14 hodin jsou pro Vás připraveny komentované vycházky s průvodci. Představíme také nový leták o historii MH, k dispozici budou publikace vydané naším spolkem. Otevřen bude i kostel Nejsvětější Trojice.
Prosíme všechny účastníky akce o dodržování aktuálních platných nařízení a doporučení vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem covid-19 na území ČR. Děkujeme!
V případě extrémně nepříznivého počasí (silný vítr, podmáčený terén apod.) může být slavnost zrušena.
Pocta sv. Janu Nepomuckému - koncert
24.10.2021 18:00Martin Bělohlávek - baryton
Ludmila Juránková - varhany
Místo konání: Kostel sv. Jana Nepomuckého, Praha-Košíře (Nepomucká ulice)
Komponovaný program - 400 let od popravy protagonistů stavovského povstání na Staroměstském náměstí
19.09.2021 15:00Spolek Malostranský hřbitov pořádá v neděli 19. září od 15 hodin komponovaný pořad u příležitosti 400. výročí popravy protagonistů stavovského povstání na Staroměstském náměstí. Připraveny jsou přednášky i ukázky dobové hudby. Akce se uskuteční v prostorách Starého purkrabství na Vyšehradě. Vstup zdarma, ale z kapacitních důvvodů je třeba rezervace na mjiroudkova@gmail.com. Více informací v pozvánce: Pozvánka Vyšehrad 09-21.pdf (3644684)
Autorem pozvánky je Karel Kadlec (www.loba.cz), kterému velice děkujeme!
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
29.08.2021 14:00UPOZORŇUJEME, ŽE V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNĚ POČASÍ (BOUŘKY) SE VYCHÁZKA RUŠÍ.
Spolek Malostranský hřbitov srdečně zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se uskuteční v neděli 29. srpna od 14 hodin. Průvodkyní bude předsedkyně Spolku Alena Lehnerová.
Upozorňujeme zájemce, že doporučený počet účastníků vycházky je 20.
Žádáme všechny účastníky o dodržování platných nařízení a doporučení vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem covid-19 na území ČR, jakož i o dodržování pokynů pořadatelů.
Těšíme se na Vás!
Komentovaná procházka po Malostranském hřbitově
17.07.2021 14:00UPOZORŇUJEME, ŽE V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNĚ POČASÍ (BOUŘKY) SE VYCHÁZKA RUŠÍ.
Spolek Malostranský hřbitov srdečně zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se uskuteční v sobotu 5. června od 14 hodin. Průvodkyní bude předsedkyně Spolku Alena Lehnerová.
Upozorňujeme zájemce, že doporučený počet účastníků vycházky je 20.
Žádáme všechny účastníky o dodržování platných nařízení a doporučení vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem covid-19 na území ČR, jakož i o dodržování pokynů pořadatelů.
Těšíme se na Vás!
Vycházka ke 400. výročí popravy protagonistů stavovského povstání na Staroměstském náměstí
28.06.2021 17:00Spolek Malostranský hřbitov zve na komponovaný program ke 400. výročí popravy protagonistů stavovského povstání na Staroměstském náměstí dne 21.
června 1621. Akce se uskuteční v pondělí 28. června od 17 hodin, sraz před vstupem do Karlovy univerzity, Ovocný trh.
Program:
17:00 - 18:00 - komentovaná vycházka po stopách protagonistů stavovského povstání (trasa: Karlova univerzita - Kostel sv. Havla -Melantrichova ulice - Staroměstské náměstí - Týnský chrám - Celetná ulice - Týnská ulička - kostel sv. Salvátora)
18:00 - 19:00 - prohlídka kostela sv. Salvátora (mezi ulicemi Salvátorská, Kostečná a Dušní), chrámu Českobratrské církve evangelické
Během vycházky se zaměříme mj. i na úlohu Schliků v českých a evropských dějinách, přečteme si úryvky z románu Zikmunda Wintera Mistr Kampanus a zazní i dobová hudba (Jan Campanus Vodňanský, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic).
Vstup na vycházku je zdarma, ale je nutná rezervace na mjiroudkova@gmail.com.
Prosíme všechny účastníky o dodržování aktuálních nařízení a doporučení vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem covid-19 na území ČR.
XII. ročník Májových slavností na Malostranském hřbitově
19.06.2021 14:00Spolek Malostranský hřbitov za laskavé podpory Správy pražských hřbitovů, p.o. zve na XII. ročník obnovených Májových slavností na Malostranském hřbitově, který se uskuteční v sobotu 19. června 2021 od 14 do 17 hodin.
Program:
14:00 – 14:30 Zahájení Májové slavnosti – představení nové publikace vydané Spolkem Malostranský hřbitov „Významné osobnosti dvora císaře Ferdinanda I./V. pohřbené na Malostranském hřbitově (sraz u náhrobku biskupa Thun-Hohensteina naproti hlavnímu vchodu)
14:30-16:00 Komentované vycházky po hřbitově s průvodci ve 3 skupinkách s mas. 20 zaregistrovanými účastníky (m.jiroudkova@gmail.com) v jedné skupině (sraz u náhrobku biskupa Thun-Hohensteina naproti hlavnímu vchodu)
14:30 – 16:00 Zpřístupnění kostela Nejsvětější Trojice
17:00 Ukončení Májové slavnosti
Májová slavnost je věnována účastníkům poslední pražské korunovace v roce 1836 (185. výročí) a osobnostem spojeným z pražským dvorem Ferdinanda I. (V.) a jeho manželky.
Vstup zdarma a bez bariér. Pro účast na vycházkách je NUTNÁ REZERVACE na e-mailu m.jiroudkova@gmail.com.
Pro zajištění ochrany života a zdraví všech návštěvníků i průvodců žádáme všechny účastníky o dodržování aktuálně platných předpisů a doporučení vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem covid-19 na území ČR, zejména pak o dodržování bezpečných rozestupů. Děkujeme.
Komentovaná procházka po Malostranském hřbitově
05.06.2021 14:00UPOZORŇUJEME, ŽE V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNĚ POČASÍ (BOUŘKY) SE VYCHÁZKA RUŠÍ.
Spolek Malostranský hřbitov srdečně zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se uskuteční v sobotu 5. června od 14 hodin. Průvodkyní bude předsedkyně Spolku Alena Lehnerová.
Upozorňujeme zájemce, že doporučený počet účastníků vycházky je 20.
Žádáme všechny účastníky o dodržování platných nařízení a doporučení vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem covid-19 na území ČR, jakož i o dodržování pokynů pořadatelů.
Těšíme se na Vás!
Sympozium "Jen pravda je diadém umění" věnované "pražskému hudebnímu papeži" V. J. Tomáškovi
22.09.2020 09:30Spolek Malostranský hřbitov zve na sympozium "Jen pravda je diadém umění" věnované "pražskému hudebnímu papeži" V. J. Tomáškovi, od jehož úmrtí letos uplynulo 170 let. Sympozium se uskuteční 22. září od 9:30 hodin v Brožíkově sále Staroměstské radnice. Od 18 hodin se uskuteční koncert hammerklavíristky Petry Matějové a sopranistky Ireny Troupové. Zazní skladby L. van Beethovena (Wachtelschlag) a V. J. Tomáška (Sonáta C dur op. 14 a Lenora op. 21).S příspěvky vystoupí PhDr. Markéta Kabelková, Ph.D. z Českého muzea hudby,PhDr. Michal Morawetz, Ph.D. ze Státního oblastního archivu v Třeboni, Mgr. Marek Fapšo z Ústavu českých dějin FF UK, PhDr. Ondřej Bastl z Archivu hlavního města Prahy, Libor Aksler, MBA, ředitel Městského muzea Skuteč, Ing. Gabriela Kalinová, mj. autorka rozsáhlé publikace Malostranský hřbitov: historie a současnost, a předsedkyně Spolku Alena Lehnerová. Vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace na e-mailu tomaseksympozium@seznam.cz. Prosíme všechny účastníky o dodržování nařízení i doporučení vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem covid-19 na území ČR. Akce se uskuteční pod záštitou Petra Zemana, předsedy Výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči Zastupitelstva hl. m. Prahy.
Podrobný program:
9:30-9:45 Slavnostní zahájení symposia
9:45-10:15 PhDr. Markéta Kabelková, Ph.D., Národní muzeum – České muzeum hudby: Václav Jan Tomášek (1774–1850) – hudebník hraběte Jiřího Františka Augusta Buquoye
10:25-10:55 Libor Aksler, MBA, ředitel a kurátor sbírek Městského muzea Skuteč: Václav Jan Tomášek a jeho rodné město Skuteč
11:05-11:35 PhDr. Michal Morawetz, Ph.D, rada Státního oblastního archivu v Třeboni: Odborné zájmy Tomáškova mecenáše, hraběte Jiřího Buquoye
10:45-12:15 PhDr. Ondřej Bastl, Archivář-specialista, Archiv hlavního města Prahy: Václav Jan Tomášek a Praha jeho doby
12:20-14:00 Polední pauza
14:15-14:45 Ing. Gabriela Kalinová, CSc, Spolek Malostranský hřbitov: Václav Jan Tomášek a jeho kontakty s Ludwigem van Beethovenem a Johannem Wolfgangem Goethem
14:55-15:25 Mgr. Mark Fapšo, PhD., Ústav českých dějin FF UK: Klarové a jejich svět. Příspěvek ke kulturním dějinám první poloviny 19. století
15:35-16:05 Alena Lehnerová, DiS, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov: Náhrobek Václava Jana Tomáška na Malostranském hřbitově
16:15-16:45 MgA. Ondřej Novák, člen hereckého souboru divadla Ungelt: Přednes ukázek z vlastního životopisu Václava Jana Tomáška
17:00 Ukončení symposia
18:00 Koncert
Účinkují: Petra Matějová, hammerklavíristka, Irena Troupová, sopranistka
Ludwig van Beethoven: Wachtelschlag (píseň podle textu Samuela Friedricha Sauter, WoO 129)
Václav Jan Tomášek: Sonáta C dur op. 14, Lenora, píseň na text balady Gottfireda Bürgera balady, op.12.
Organizátoři si vyhrazují právo provést nutné organizační změny podle doporučení vydaná vládou ČR v souvislosti s výskytem Covid-19 na území ČR.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
13.09.2020 14:00Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou prohlídku po Malostranském hřbitově. Hřbitov na Smíchově byl původně založen jen k pohřbívání obětí morových epidemií. Za vlády Josefa II. však byla rušena pohřebiště uvnitř městských hradeb a smíchovský morový hřbitov tak od roku 1786 začal sloužit i obyvatelům Malé Strany a Hradčan. Po téměř sto letech však přestává vyhovovat podmínkám rozvíjejících se čtvrtí a je proto roku 1884 zrušen.
Na počátku 20. století hrozí památce celková likvidace, které zabránila intervence Klubu za starou Prahu a umělců Jakuba Arbesa, Aloise Jiráska a Maxe Švabinského. Přesto se však hřbitov nezachoval do dnešních dní celý. Ze známých osobností na hřbitově spočívají stavitelé Kryštof a Kilian Ignác Dienzenhofferové, malíř Adolf Kosárek, rodina Mánesů, rodina sochařů Platzerů, hudebníci Václav Tomášek, Giovanni Punto, Jan Vitásek, Josef Hrabě či spisovatel Gustav Pfleger-Moravský.
Průvodkyní bude Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.
Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér. Prosíme však účastníky o dodržování nařízení i doporučení vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem covid-19 na území ČR. V případě zhoršení epidemiologické situace může být vycházka zrušena. Děkujeme za pochopení.
Po stopách Ludwiga van Beethovena v Praze – 2. díl, Staré Město
06.08.2020 16:30Při naší minulé vycházce po Malé Straně jsme si připomněli 250. výročí narození jednoho z největších světových skladatelů, Ludwiga van Beethovena. Připomněli jsme si místo, kde bydlel, jakož i malostranská bydliště jeho pražských přátel. Při navazující vycházce navštívíme Konvikt, kde koncertoval, a připomeneme si jeho vliv na hudební Prahu v 19. století. Zmíníme se o vzniku pražské konzervatoře, nejstarší ve střední Evropě, postoji vedení konzervatoře k Beethovenově hudbě, sporu mezi stoupenci Beethovena a Mozarta, o pražských koncertech Ference Liszta, velkého propagátora Beethovenovy hudby, a o prezentaci Mistrovy hudby ve Stavovském divadle. Navštívíme Staroměstské náměstí a ukážeme si dům, kde bydlel Beethovenův přítel, pražský advokát Jan Nepomuk Kaňka, a palác Goltz-Kinských, sídlo jednoho z nejvýznamnějších Beethovenových podporovatelů, Ferdinanda knížete Kinského. Na závěr zmíníme pro Beethovena poslední, osudový pobytu v Praze v roce 1812, po kterém následovalo napsaní jeho slavného dopisu Nesmrtelné milence.
Průvodkyní bude členka Spolku Malostranský hřbitov Ing. Gabriela Kalinová, CSc.
Vstup zdarma a bez rezervace.
Prosíme účastníky o dodržování nařízení i doporučení vlády ČR vydaných v souvislosti s výskytem covid-29 na území ČR.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
02.08.2020 14:00Vycházka Malou Stranou po stopách Ludwiga van Beethovena
16.07.2020 16:00V roce 2020 si všichni připomeneme 250. výročí narození jednoho z nejslavnějších světových skladatelů, Ludwiga van Beethovena. Ne všichni však vědí, že to byly právě české země a jejich rodáci, kteří sehráli v jeho životě významnou roli, i když ne tak velkou jako v životě Mozartově. Skladatel sám navštívil jak Prahu, tak i české lázně (Teplice, Karlovy Vary, Františkovy Lázně) a ve Slezsku pak zámek Hradec nad Moravicí.
Během svého pobytu v Praze se stýkal s významnými představiteli pražského hudebního života, z nichž někteří (manželé Duškovi, Jan Václav Tomášek, Vincenc a Albín Maškové) později nalezli místo posledního odpočinku na Malostranském hřbitově. Proto bychom také chtěli uctít Beethovenovu památku návštěvou míst, která ho v Praze připomínají – a začneme na Malé Straně.
Procházka se bude konat ve čtvrtek 16. července 2020. Sraz je v 16:00 hod. na Valdštejnském náměstí před budovou Senátu Parlamentu ČR.
Průvodkyní nám bude Ing. Gabriela Kalinová, CSc., členka Spolku Malostranský hřbitov a autokra rozsáhlé monografie Malostranský hřbitov: historie a současnost.
Komentovaná vycházka za pověstmi Malostranského hřbitova
11.07.2020 14:00Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po této památce, která bude tentokráte zaměřená na pověsti a příběhy Malostranského hřbitova. Průvodkyní budu předsedkyně Spolku Alena Lehnerová. Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
POZOR ZMĚNA! Májové slavnosti na Malostranském hřbitově
21.06.2020 14:00Milí příznivci, vzhledem ke zhoršeným podmínkám na hřbitově (podmáčené cesty apod.) jsme nuceni zrušit část Májové slavnosti. Od 14 hodin je připraveno slavnostní zahájení s představením publikace následované zkrácenou vycházkou zaměřenou na výtvarné atributy náhrobků (pro registrované na mjiroudkova@gmail.com). Zasazení růže i vycházka za pověstmi jsou zrušeny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás na další vycházce!
Žádáme všechny účastníky Májových slavností o dodržování platných přepisů vydaných vládou ČR v souvislosti s výskytem Covid-19 na území ČR, zejména pak o používání ochranných prostředků a bezpečnostních rozestupů minimálně 2 m.
Doporučujeme také pevnou a nepromokavou obuv.
ZRUŠENO Přednáška Kapucínská hrobka ve Vídni
16.03.2020 17:00Spolek Malostranský hřbitov zve na další z cyklu přednášek o historických hřbitovech a hrobkách, která se tentokráte zaměří na kapucínskou hrobku ve Vídni. V této hrobce, patřící k nejvýznamnějším evropským panovnickým pohřebištím, byli v letech 1633 – 2011 pohřbíváni příslušníci habsburského rodu. Přednáška se bude zabývat dějinami hrobky a přinese i krátké medailonky, přibližující nejvýznamnější zde pohřbené osobnosti a jejich stopy, zanechané v zemích Koruny české. Přednášet bude Gabriela Kalinová, členka spolku a autorka rozsáhlé publikace Malostranský hřbitov: historie a současnost.
Přednáška se uskuteční v pondělí 16. března od 17 hodin v pobočce Městské knihovny Praha - Smíchov, Nám. 14 října 15, Praha 5.
Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
08.03.2020 14:00Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou prohlídku po Malostranském hřbitově. Hřbitov na Smíchově byl původně založen jen k pohřbívání obětí morových epidemií. Za vlády Josefa II. však byla rušena pohřebiště uvnitř městských hradeb a smíchovský morový hřbitov tak od roku 1786 začal sloužit i obyvatelům Malé Strany a Hradčan. Po téměř sto letech však přestává vyhovovat podmínkám rozvíjejících se čtvrtí a je proto roku 1884 zrušen.
Na počátku 20. století hrozí památce celková likvidace, které zabránila intervence Klubu za starou Prahu a umělců Jakuba Arbesa, Aloise Jiráska a Maxe Švabinského. Přesto se však hřbitov nezachoval do dnešních dní celý. Ze známých osobností na hřbitově spočívají stavitelé Kryštof a Kilian Ignác Dienzenhofferové, malíř Adolf Kosárek, rodina Mánesů, rodina sochařů Platzerů, hudebníci Václav Tomášek, Giovanni Punto, Jan Vitásek, Josef Hrabě či spisovatel Gustav Pfleger-Moravský.
Průvodkyní bude Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.
Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
V případě výrazně nepříznivého počasí může být vycházka zrušena.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
16.02.2020 14:00Spolek Malostranský hřbitov zve na další z komentovaných vycházek po této památce. Průvodkyní bude Alena Lehnerová.
Přednáška: Slavné osobnosti hřbitova Malvazinky
03.02.2020 17:00Přednáška: Hrabě Josef Canal de Malabaila: zapomenutý mecenáš v zachráněném hrobě
27.01.2020 17:00Přednáška z cyklu o historických hřbitovech tentokráte přiblíží osobnost hraběte Canala (1745 - 1826), botanika, humanisty, velmistra zednářské lóže a zakladatele zahrady Kanálka. Kde se proslulá zahrada nacházela? Kterí přátelé vzdělaného hraběte odpočívají na Malostranském hřbitově? Zmíníme též starou část Olšanských hřbitovů, kde je Josef Canal phřben, a hrobku rodiny Meinertů v moravskoslzských Bartošovicích, kde odpočívá společně se svým manželem Josefina Pachtová z Rájova (1771 -1833), roz. Canal de Malabaila.
Přednáška se uskuteční v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově, Nám. 14. října 15, Praha 5. Přednášející bude Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.
Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
Komentovaná vycházka po
18.01.2020 14:00Malostranský hřbitov na Smíchově byl původně založen jen k pohřbívání obětí morových epidemií.
Za vlády Josefa II. však byla rušena pohřebiště uvnitř městských hradeb a smíchovský morový hřbitov tak od roku 1786 začal sloužit i obyvatelům Malé Strany a Hradčan. Po téměř sto letech však přestává vyhovovat podmínkám rozvíjejících se čtvrtí a je proto roku 1884 zrušen.
Na počátku 20. století hrozí památce celková likvidace, které zabránila intervence Klubu za starou Prahu a umělců Jakuba Arbesa, Aloise Jiráska a Maxe Švabinského. Přesto se však hřbitov nezachoval do dnešních dní celý. Ze známých osobností na hřbitově spočívají stavitelé Kryštof a Kilian Ignác Dienzenhofferové, malíř Adolf Kosárek, rodina Mánesů, rodina sochařů Platzerů, hudebníci Václav Tomášek, Giovanni Punto, Jan Vitásek, Josef Hrabě či spisovatel Gustav Pfleger-Moravský.
Průvodkyní bude Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.
Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
V případě výrazně nepříznivého počasí může být vycházka zrušena.
Povánoční vycházka po Malostranském hřbitově
29.12.2019 14:00
Přednáška Karel Jaromír Erben: "Mocné slovo neomýlí..."
09.12.2019 18:00Pozor, změna času a místa: Přednáška: Pasov a jeho historické hřbitovy
25.11.2019 18:00V první části přednášky představeno historické město Pasov na soutoku tří řek, jehož počátky sahají až do římské doby. Dále bych se chtěla zabývat Pasovem v raném středověku a připomenout zejména náhrobek královny Gisely v klášteře Niedernburg. Chtěla bych se zmínit o souvislostí jejího kultu s kultem našeho blahoslaveného Vintíře, který je nejlépe znázorněn slavným bavorským malířem Asamem na stropě Císařského sálu v břevnovském klášteře. Historie Pasova se často prolínala s historií českou – v Pasově začínala tzv. Zlatá stezka (Goldener Steg), vedoucí přes Šumavu a spojujících Čechy s Podunajím. Stezka se v různých období jmenovala „pasovská“, prachatická“, „česká“ či „solná“ a měla velký význam zejména pro obchod solí. Ne vždy však byly vztahy Prahy a Pasova ideální – o tom svědčí vpád Pasovských do Prahy (1611), který podnikl na žádost císaře Rudolfa II. jeho synovec, bojovný pasovský kníže-biskup Leopold V., který později opustil duchovní stav a založil v Innsbrucku pobočnou větev Habsburků.
Lepší zkušenost než Praha s Pasovem udělal Pasov se knížaty-biskupy, pocházejícími z rodu Thunů a Thunů-Hohenstein, kteří přišli z Čech. Byli celkem čtyři - prvním byl Václav hrabě z Thunu (1629-1673), který za účelem přestavby dómu po velkém požáru přivedl do Pasova slavného česko-italského stavitele Carlo Luragha. Druhý z nich, Josef Maria hrabě z Thun-Hohensteinu přispěl závažnou měrou k hospodářskému rozkvětu ve městě a vzniku prvních manufaktur. Třetí, Thomas Johann Nepomuk hrabě z Thunu a Hohensteinu (1737-1796), podporoval pasovskou porcelánovou manufakturu, ale měl vyměřeno jenom málo času – vládl pouze 11 měsíců. Jeho nástupcem se stal jeho bratranec Leopold Leonhard Thun-Hohenstein (1746-1826), která opustil Pasov po zániku tohoto církevního státu na počátku 18. století. Leopold se poté vrátil do Čech, kde založil Cibulku u Prahy. Je pohřben na Malostranském hřbitově a jeho náhrobek patří spolu s Radeckého pomníkem (který však nebyl ulit v Čechách) k nejkrásnějším exteriérovým plastikám 19. století. Na závěr bych přítomné ráda pozvala na malou procházku po pasovském historickém hřbitově sv. Severina v městské části Innstadt na břehu řeky Inn.
Dušičky na Malostranském hřbitově
03.11.2019 14:00Spolek Malostranský hřbitov zve na další ročník tradičních Dušiček na Malostranském hřbitově, které se uskuteční v neděli 3. listopadu od 14 hodin.
14:00 Zahájení Dušiček u sochy biskupa Thun-Hohensteina naproti hlavnímu vchodu
14:15 Komentované vycházky (sraz u sochy biskupa Thun-Hohensteina)
15:45 Zazimování růží u hrobu Václava Veleby (naproti náhrobku Svaté holčičky)
16:00 Vycházka "Pověsti a legendy Malostranského hřbitova" (sraz u sochy biskupa Thun-Hohensteina)
17:00 Ukončení programu, uzavření hřbitova
Kostel Nejsvětější Trojice bude otevřen od 14:30 do 16:00 hodin.
Vstup zdarma, bez bariér a bez rezervace.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
20.10.2019 14:00
Přednáška Mauzoleum Redernů ve Frýdlantu v Čechách
14.10.2019 17:00Spolek Malostranský hřbitov zve na další z cyklu přednášek o historických hřbitovech a hrobkách. Tentokráte se vydáme do Frýdlantu. Mohutný náhrobní památník Redernů je jedinečným dílem pohřební kultury v České republice i v Evropě. Mauzoleum vznikalo v letech 1606–1610 ve Vratislavi (Breslau, Wrocław). Vytvořil je Gerhard Heinrich (Hendricks) původem z Amsterodamu. Objednavatelkou byla Kateřina rozená Šliková. Hraběnka byla 18 let manželkou císařského vojevůdce Melchiora z Redernu. Dalších 17 roků jako vdova věnovala péči o památku zesnulého chotě.
V kapli kostela Nalezení sv. Kříže ve Frýdlantu si Redernové po roce 1564 zbudovali hrobku s náhrobním monumentem (8,5 x 5 m). Čtyři druhy mramoru, alabastr a bronzové sochy Redernů v životní velikosti i přes čtyři staletí představují tři poslední členy starobylé rodiny. Její slávu ztělesnil bojovník proti Turkům, Melchior; zde křesťan zabezpečivší svou vlast proti pohanům, jak dokládají Turci v podnoží pomníku i bronzové tabule s bitvami u pevností Velký Varadín, Pápa a Sisak. Vzorem Redernových válečných tažení byli starozákonní bojovníci a panovníci David, Jozue, Gedeon a Juda Makabejský. Nejvyšší oporu tvoří vzkříšený Kristus coby ochránce rodu. Vdova Kateřina a syn Kryštof doprovázejí Melchiora na jeho životní cestě až za hrob, jak svědčí mramorové desky s latinskými nápisy otevírající rozhovor urozenců v ideálních vztazích. Cedule nad jejich hlavami vysvětlují světskou moc a zásluhy zpřítomnělých.
Mauzoleum Redernů je dílem řemeslného i uměleckého nadání, znalostí, dovedností a poctivé práce. Rodový památník představuje obdiv k zesnulému, obětavost a lásku syna i manželky. Svého druhu a pojetím je v podstatě světovým unikátem.
Přednášet bude PhDr. Milan Svoboda, Ph.D. z katedry historie Technické university v Liberci. Vstup zdarma, bez rezervace.
Přednáška se bude tentokráte konat v Pražském kreativním centru, Staroměstské nám. 4/1, místnost 219 (2. patro).
Vstup zdarma a bez rezervace!
Spolupořadatelem akce je Pražské kreativní centrum.
Přednáška "Osudy Jiřího Karáska ze Lvovic"
30.09.2019 17:00Spolek Malostranský hřbitov si Vás dovoluje pozvat na první z poprázdninových přednášek zaměřených na příběh tohoto jedinečného místa, která se uskuteční v pondělí 30. září od 17 hodin v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově, nám. 14. října 15, Praha 5.
Sympozium věnované K. I. Dienzenhoferovi
18.09.2019 09:30Akce se uskuteční 18. září 2019 od 9.30 hod. v prostorách Tereziánského sálu Břevnovského kláštera. S ohledem na mezioborové zaměření zazní v příspěvky z oblasti architektury, umění či historie raného novověku od odborníků z Ústavu dějin umění a Historického ústavu Akademie věd ČR, Universität Passau, Národní galerie v Praze nebo Archivu hlavního města Prahy. Účast na sympoziu není zpoplatněna. S ohledem na omezené kapacity prostor je ale vyžadována registrace prostřednictvím formuláře ZDE.
Akce je pořádána ve spolupráci s Benediktinským arciopatstvím sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově. Záštitu převzali arciopat kláštera J. M. Petr Prokop Siostrzonek, O.S.B., zastupitel hl. m. Prahy a předseda výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči Petr Zeman a radní městské části Praha 5 JUDr. Petr Lachnit.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
08.09.2019 14:00Průvodkyní bude Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.
Vstupné dobrovolné. Případný výtěžek ze vstupného bude využit na úhradu nákladů na pořádání sympozia připomínajícího život a dílo barokních stavitelů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferů, kteří jsou pohřbeni na neznámém místě na Malostranském hřbitově.
Sraz je náhrobku biskupa Thun-Hohensteina u hlavního vstupu na hřbitov. Vstup bez bariér a bez rezervace.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
11.08.2019 14:00Průvodkyní bude Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.
Vstupné dobrovolné. Případný výtěžek ze vstupného bude využit na úhradu nákladů na pořádání sympozia připomínajícího život a dílo barokních stavitelů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferů, kteří jsou pohřbeni na neznámém místě na Malostranském hřbitově. Sympozium se uskuteční v září. Bližší informace budou zveřejněny během prázdnin.
Sraz je náhrobku biskupa Thun-Hohensteina u hlavního vstupu na hřbitov. Vstup bez bariér a bez rezervace.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
21.07.2019 14:00Průvodkyní bude tentokráte Gabriela Kalinová, členka Spolku Malostranský hřbitov a autorka rozsáhlé publikace Malostranský hřbitov : historie a současnost.
Vstupné dobrovolné. Případný výtěžek ze vstupného bude využit na úhradu nákladů na pořádání sympozia připomínajícího život a dílo barokních stavitelů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferů, kteří jsou pohřbeni na neznámém místě na Malostranském hřbitově. Sympozium se uskuteční v září. Bližší informace budou zveřejněny během prázdnin.
Sraz je náhrobku biskupa Thun-Hohensteina u hlavního vstupu na hřbitov. Vstup bez bariér a bez rezervace.
POZOR ZMĚNA: Místo Malvazineckého hřbitova vztah Čechy - Tyrolsko
17.06.2019 17:00Spolek Malostranský hřbitov srdečně zve na další z přednášek o historických hřbitovech. Tentokráte se budeme věnovat hřbitovu na Malvazinkách. Přednáška se uskuteční v pondělí 17. června od 17 hodin v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově, Nám. 14. října 15, Praha 5. přednášet bude Mgr. Julie Jindráková.
Při této příležitosti budete mít možnost poznat náhrobky, reliéfy, plakety a funerální plastiky významných umělců, jako Stanislava Suchardy, Jana Štursy, Jaroslava Horejce, Franty Úprky, Ladislava Šalouna, Čeňka Vosmíka a dalších umělců. Můžete zde také vidět unikátní barokní sloup jako Boží muka se slunečními hodinami, barokní plastiky od Ferdinanda Maxmiliána Brokofa, či interiér kostela sv. Filipa a Jakuba. Váš zájem bude pro nás povzbuzením a Vaše případné dotazy rádi zodpovíme.
Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
09.06.2019 14:00Na počátku 20. století hrozí památce celková likvidace, které zabránila intervence Klubu za starou Prahu a umělců Jakuba Arbesa, Aloise Jiráska a Maxe Švabinského. Přesto se však hřbitov nezachoval do dnešních dní celý. Ze známých osobností na hřbitově spočívají stavitelé Kryštof a Kilian Ignác Dienzenhofferové, malíř Adolf Kosárek, rodina Mánesů, rodina sochařů Platzerů, hudebníci Václav Tomášek, Giovanni Punto, Jan Vitásek, Josef Hrabě či spisovatel Gustav Pfleger-Moravský.
Průvodkyní bude Alena Lehnerová.
Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
Májové slavnosti na Malostranském hřbitově
26.05.2019 14:00Program:
14:00 zahájení a hudební program
14:15 komentované vycházky
16:30 komentovaná vycházka za pověstmi Malostranského hřbitova
Noc kostelů
24.05.2019 18:30Spolek Malostranský hřbitov se i letos připojí k Noci kostelů. Zajímavosti o hřbitově i kostele Nejsvětější Trojice Vám dnes od 18,30 do 22,00 hodin bude přímo v kostele vyprávět Alena Lehnerová. Pokud máte zájem o prohlídku hřbitova, přijďte na nedělní Májové slavnosti!
Přednáška Goethovské reminiscence na Malostranském hřbitově
20.05.2019 17:00Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku Goethovské reminiscence na Malostranském hřbitově, která se uskuteční v pondělí 20. května od 17 hodin v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově, Nám. 14. října 15, Praha 5. Přednášet bude Gabriela Kalinová, členka Spolku Malostranský hřbitov a autorka rozsáhlé publikace Malostranský hřbitov: historie a současnost.
V roce 2019 uplynulo 270 let od narození „knížete básníků“, Johanna Wolfganga von Goetha (1749 – 1832). Goethe byl jedním z posledních renesančních lidí - zajímala ho nejen literatura, ale také např. hornictví, fyzika, mineralogie, historie (Jenský kodex) a estetika. Čechy navštívil celkem 17krát a strávil zde, počítáno na dny, celkem 3 roky svého života. Miloval zdejší lázně, ve kterých prožil mnoho dnů, ale navštívil také např. Sněžku či Adržbašské skály. Aktivně se zajímal a české země a jejich kulturu, ať již českou či německou, znal Rukopis královédvorský, v jehož pravost věřil. Prahu sice nikdy nenavštívil, ale měl k ní silný „platonický“ vztah. Zajímal se pod vlivem hraběte Šternberka o zdejší nově vzniklé muzeum a měl v Praze mnoho přátel a obdivovatelů. Goethovou poslední korespondentkou byla mladičká Pražanka Leopoldina von Grustner. Na úvod příspěvku bude krátce pojednáno o Goethovu vztahu k Čechám a Praze. Hlavním cílem prezentace bude představit posluchačům osoby z okruhu jeho známých a obdivovatelů, pochovaných na Malostranském hřbitově (např. katolického duchovního a pedagoga Antona Dittricha, či skladatele Jana Václava Tomáška). Krátká zmínka bude věnována kultuře Prahy předbřeznové doby a tzv. zemskému patriotismu (Landespatriotismus). Byli zde původně pochováni jak novinář Rudolf Glaser, vydavatel časopisu Ost und West, tak i Pavel Alois Klár, vydavatel almanachu Libussa.
Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.
Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
19.05.2019 14:00Velikonoční komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově
21.04.2019 14:00
Členská schůze Spolku Malostranský hřbitov
16.04.2019 18:00Členská schůze se uskuteční v prostorách Muzea Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 20, Praha 2.