Napsali o nás

Malostranský hřbitov má auru přitahující noblesní skupiny lidí Praha

Praha /ROZHOVOR/ - Zdravotní sestra a milovnice Mozarta jde letos na Figara už posedmé. Čím častěji ho vidí a slyší, tím více cítí, že ho musí zase vidět a slyšet znovu. Přestože už, i díky svému předsednictví ve spolku, nemá Aneta Lehnerová téměř žádný volný čas, ničeho nelituje. Více zde: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/malostransky-hrbitov-ma-auru-pritahujici-noblesni-skupiny-lidi-20160912.html

Jak přežít letní hic? V noci se v Praze pobavíte stejně dobře jako ve dne

https://www.metro.cz/jak-prezit-letni-hic-v-noci-se-v-praze-pobavite-stejne-dobre-jako-ve-dne-1ex-/co-se-deje.aspx?c=A150722_193103_co-se-deje_jsk

Proměny Malostranského hřbitova

Reportáž o Malostranském hřbitovu v pořadu Z metropole:   https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/215411058230001/video/372253

Opravy Malostranského hřbitova vyjdou asi na 30 milionů korun

Malostranský hřbitov v Praze čekají opravy za více než 30 milionů korun, potom se areál s hroby některých slavných osobností otevře veřejnosti. Hotovo by mělo být v září příštího roku. V současné době je většinou nepřístupný, otevírá se jen výjimečně, naposledy u příležitosti svátku Všech svatých. Na hřbitově se nepohřbívá už přes 100 let. Celý článek zde:

https://www.metro.cz/opravy-malostranskeho-hrbitova-vyjdou-asi-na-30-milionu-korun-puv-/co-se-deje.aspx?c=A141122_101049_co-se-deje_rab

 

Dušičkový rozhovor s ředitelem SPH Martinem Červeným

Rozhovor si můžete poslechnout zde: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3241703

Kdo "oprašuje" jméno Jakuba Arbese? Jeho praprapravnučka

Myslely si, že se vzpomínkových akcí ke 100. výročí spisovatele Jakuba Arbese ujme někdo jiný, ale když viděly, že se nikdo nechystá, ujaly se toho ony, Kateřina Fuksová a Adéla Nikodýmová. "Obdivuji literaturu 19. století a mám i blízký vztah ke Smíchovu. Takže v osobě Jakuba Arbese se pro mě tyto dva zájmy snoubí," říká Kateřina Fuksová s tím, že Arbes byl vzácnou osobností. "Byl to nesmírně statečný, hrdý a morální člověk, o kterém by lidé měli vědět více. Jeho památka by se měla připomínat," míní.
Stoletá připomínka byla výjimečná, lidé mohli navštívit divadelní a taneční vystoupení, autorská čtení vítězů literární soutěže, burzu knih, workshopy pro děti i další akce. Kdo chtěl, mohl si rovněž prohlédnout Malostranský hřbitov nebo se projít po starém Smíchově a poslechnout si odborný výklad.
"Nikdy bychom nedokázaly vše zorganizovat bez podpory lidí ze Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova a našich rodin a přátel. Také nás podpořila radní pro kulturu Marie UllrichováHakenová, která si nad akcí vzala záštitu," připomínala Kateřina a děkovala všem vystupujícím.
"Nikomu jsme nemohli nabídnout žádné finanční ohodnocení. Přesto se zapojil profesionální soubor Švandova divadla, úžasný byl také taneční soubor Marietta, a to samé platí o mladých divadelnících z Klamovky. Městská knihovna nám zadarmo nabídla knihy do knižní burzy," popisovala Kateřina. "Všichni se zkrátka spojili, aby se podařila dobrá věc. Byla to moc pěkná a důstojná oslava největšího smíchovského rodáka. A to pro mě byla velká radost. Že jsme mu díky nadšení a nezištnosti všech zainteresovaných lidí dokázali vzdát čest."

FAKTA Jakub Arbes Spisovatel a novinář se narodil 12. června 1840 na Smíchově, kde také 8. dubna 1914 zemřel. Pocházel z chudých poměrů a měl se jít učit obuvnictví. Měl však velmi dobré známky ve škole, a proto jej rodiče poslali na studia. Byl odpovědným redaktorem Národních listů, zavedl také nový způsob literární tvorby – romaneto. Šlo o obsáhlejší povídky s dobrodružným, napínavým dějem. Jeho zásluhy o českou literaturu byly oceněny členstvím v České akademii věd a umění.

Kdo by to jen řekl, už to vypadalo, že po smrti vnuka Jakuba Arbese začne vzpomínka na tohoto slavného smíchovského spisovatele uvadat, protože právě jeho vnuk pečoval o dědečkovu památku velmi svědomitě.
"Jeho vnuk byl můj dědeček, který zemřel, když mi bylo osmnáct let, to bylo v roce 1978. Vedl Klub přátel Jakuba Arbese a měl také mnoho dalších aktivit," vzpomíná prapravnučka spisovatele Jakuba Arbese Martina Nikodýmová.
A zároveň přiznává, že po smrti jejího dědečka nebyl nikdo, kdo by se vzpomínce na spisovatele nějak více věnoval.
Až... Až se objevila Adéla Nikodýmová, dcera paní Martiny, tedy praprapravnučka. "Třikrát pra," opakuje ještě pro jistotu maminka Adély, která je pro tuto chvíli mluvčí rodiny, protože dvaadvacetiletá Adéla je zrovna v tomto týdnu na dovolené na Kanárských ostrovech, a nebylo ji proto možné kontaktovat.
» Pokračování na str. C4

Kdo "oprašuje" jméno Jakuba Arbese? Jeho praprapravnučka
» Pokračování ze str. C1
"Už když byla na gymnáziu, bylo vidět, jak se o svého předka zajímá, bylo jí líto, že se o něm málo mluví, a začala dělat věci, aby k tomu nedošlo. Ona asi nejvíc zdědila jeho geny," usmívá se paní Martina, podle které se chtěla její dcera věnovat scenáristice a novinařině – pěkně po vzoru Jakuba Arbese. Toto přání jí sice nevyšlo, ale možná o to více myslí na udržování památky Jakuba Arbese. Proto například přišla s nápadem na oslavy letošního 100. výročí úmrtí Arbese, o kterých přemýšlela už na střední škole.
"Původně přemýšlela, že by například pomohla tomu, aby vyšly nějaké jeho knihy. Nakonec ale vznikl nápad na oslavy 100. výročí," říká paní Martina, která své dceři hodně pomohla.

- "Byl to čestný člověk, zastával se chudých a utlačovaných"

Obě jsou totiž členkami Spolku pro záchranu Malostranského hřbitova, u kterého Jakub Arbes bydlel. V okruhu přátel tohoto spolku tak začaly vznikat už konkrétní návrhy, které nakonec vyvrcholily krásnou červnovou akcí. Tou by ale vzpomínka na spisovatele neměla skončit, naopak jeho praprapravnučka i další chtějí pořádat například každoroční vzpomínku, nebo chtějí navázat na letošní první ročník literární soutěže, kterou vymysleli. "Jsem moc ráda, že památka na našeho předka bude žít dál, zaslouží si to, byl to čestný člověk, který se zastával chudých a utlačovaných lidí," svěřuje se Martina Nikodýmová.

Zdroj: BARTONÍČEK, Radek. Kdo "oprašuje" jméno Jakuba Arbese? Jeho praprapravnučka. MF Dnes: Praha 5. 26. 09. 2014.

Tajemný Malostranský hřbitov se dá zase do parády

Jedna z nejtajemnějších a tak trochu pozapomenutých památek Malostranský hřbitov se dočká opravy. Více jak 100 let nevyužívaný hřbitov se dočká investice za desítky milionů, která by měla toto významné pražské místo oživit. Fotografie pořídil Martin Šlapák. Více zde: https://www.milujuprahu.cz/2014/07/tajemny-malostransky-hrbitov-se-da-zase-do-parady/

 

Tajemné noční čtení: Hřbitovem, který byl inspirací pro Nerudu, bude znít jeho dílo

V sobotu 19. července se od 21 hodin uskuteční již druhé Tajemné noční čtení na Malostranském hřbitově. Večer je věnován vzpomínce na Jana Nerudu, od jehož narození letos v červenci uplynulo 180 let. Více zde: https://www.prazskypatriot.cz/tajemne-nocni-cteni-hrbitovem-ktery-byl-inspiraci-pro-nerudu-bude-znit-jeho-dilo/

Oslavte máj na Malostranském hřbitově

Oslavte rozkvetlé jaro na májovém hřbitově! Malostranský hřbitov na Smíchově zve v sobotu 31. května zájemce na Májové slavnosti.Letos proběhne už šestý ročník, který je věnován zajímavé osobnosti zde pohřbené: poslednímu vládnoucímu pasovskému biskupovi a majiteli košířské usedlosti Cibulka Leopoldu Thun-Hohensteinovi.

Pokračování článku...

 

 

Běžně nepřístupný hřbitov na Smíchově zve na komentované prohlídky a naučnou stezku

Na Malostranském hřbitově na Smíchově se poslední květnový den uskuteční již šestý ročník Májových slavností. Oslavy budou zahájeny duchovním správcem farnosti Zdeňkem Loheliem Klinderou v kostele Nejsvětější Trojice, následovat bude vystoupení hornového dua posluchaček HAMU Barbory Černé a Daniely Roubíčkové. Celý článek....


Záznamy: 1 - 10 ze 27
1 | 2 | 3 >>