Napsali o nás

Vzpomínková oslava věnovaná Josefíně Duškové

Význačná česká pěvkyně Josefína Dušková – přítelkyně W. A. Mozarta má 260. výročí narození – 6. 3. 1754. Celý článek naleznete zde:https://www.mistnikultura.cz/vzpominkova-oslava-venovana-josefine-duskove

Kam můžete zavítat s blízkými, kteří navštíví Prahu?

Přijedou k vám mimopražští či dokonce zahraniční přátelé, známí nebo příbuzní a vy byste jim rádi o víkendu ukázali Prahu tak trochu jinak, protože četné pamětihodnosti centra si v týdnu projdou se zkušenými průvodci? Dáme vám pár tipů, aby viděli jak sídliště, tak třeba kus vesnice. Více zde: https://www.prazskypatriot.cz/kam-muzete-zavitat-s-blizkymi-kteri-navstivi-prahu-metropole-nejsou-jen-pamatky/

 

O.s. Malostranský hřbitov vyhlásilo anketu

bčanské sdružení Malostranský hřbitov umístilo na svých webových stránkách anketu, jejíž výsledek je velice důležitý pro jeho záchranu. Anketa vede ke zjištění, jak je podle respondentů Malostranský hřbitov využíván, zda jsou spokojeni s jeho stavem atd. Celý článek zde: https://www.mistnikultura.cz/os-malostransky-hrbitov-vyhlasilo-anketu

 

Zapomenutý Malostranský hřbitov

Zaskřípe kovová brána a vy se rázem ocitnete o staletí zpátky. Sukovité větve drápou do pochmurného listopadového nebe, zatímco kořeny objímají kdesi hluboko pod zemí lidské kosti.

Mechem obrostlé novogotické náhrobky a tesklivé sochy plačících andělů se tyčí z koberce všudypřítomného břečťanu. Obklíčen ze všech stran rušnými ulicemi, zůstal Malostranský hřbitov skoro stejný jako v roce v roce 1884, kdy se tu pohřbívalo naposled.

Celý článek naleznete zde: https://www.praha-levne.cz/praha/zapomenuty-malostransky-hrbitov/

Čaj pro dva - o hřbitovech s Patricií Strouhalovou

Jak se dříve hřbitovy stavěly? Které u nás patří k těm unikátním a proč? Jak u nás vypadá péče o historické hřbitovy? Proč se třeba pražský hřbitov na Smíchově jmenuje Malostranský? Co znamenají některé nápisy na hrobkách a hrobech, kterým nerozumíme? V pořadu vystoupí Gabriela Kalinová, Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova a Jiří Roháček, Ústav dějin umění AV ČR.


Pořad si můžete poslechnout z tohoto odkazu: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/2997903
 

 

Jak srpnové bouřky poškodily Malostranský hřbitov

Na historicky cenném Malostranském hřbitově v Praze 5 nyní úřadují dřevorubci a další pracovníci, kteří odstraňují následky nedávných silných bouřek. Ty bohužel hřbitov hodně poškodily. Musely být zrušeny naplánované prohlídky, které běžně zavřený areál na Smíchově jednou měsíčně zpřístupňovaly široké veřejnosti. Více zde:

Návštěva Malostranského hřbitova? Zadarmo jen někdy

Padesát korun zaplatí zájemce prohlídky Malostranského hřbitova na Smíchově. Cena ale musí splňovat podmínku skupinové návštěvy, tedy minimálně šesti osob v doprovodu průvodce.Celý článek naleznete v Pražském deníku.

 

Malostranský hřbitov je na Smíchově. Zavřený unikát se otevře každý měsíc na pár hodin

Běžně nepřístupný Malostranský hřbitov na Smíchově se opět otevře pro širokou veřejnost. Občanské sdružení pro záchranu této nemovité kulturní památky jí i v letošním roce zpřístupní zdarma jednou měsíčně na víkendové odpoledne. Celý článek naleznete na www.prazskypatriot.cz

Malostranský hřbitov na Smíchově je klenot, o němž nevědí ani rodilí Pražané ➮

Vesměs tušíme, alespoň my, co tudy často jezdíme, že na Bertramce, stanici tramvají od Anděla směrem do Košíř, je hřbitov. Ale jen skuteční znalci Prahy vědí, že jde o Malostranský hřbitov a že všudypřítomný břečťan tady ukryl vzácnou galerii plastik z 19. století.

„Asi před pěti lety se na mě obrátil dnes už zemřelý Alois Vanoušek, dlouholetý člen Klubu Za starou  Prahu  a spolku Svatobor,“ vzpomíná Jana Trojanová, předsedkyně Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, na období, kdy se o místě dozvěděla.

„Panu Vanouškovi bylo v té době už skoro devadesát, asi se bál, že se po jeho smrti na hřbitov zapomene. Řekl mi tehdy, že jde o unikát, jaký nemá v České republice srovnání,“ pokračuje Jana Trojanová. „Myslím si totéž,“ dodává.

„V roce 2001 vznikla mezinárodní Charta historických hřbitovů. Za Českou republiku je tam zapsaný jen Vyšehrad. Jsem přesvědčena o tom, že Malostranský hřbitov tam patří taky.“   Pokračování zde... 


Záznamy: 11 - 20 ze 27
<< 1 | 2 | 3 >>