Heraldické památky Malostranského hřbitova

25.03.2013 18:00

V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.

Vstup volný.

Kalendář akcí

Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově

13.08.2017 14:00
Srdečně zveme na další komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově. Průvodkyní nám bude členka výboru spolku a autorka rozsáhlé publikace o MH Gabriela Kalinová. Vstup je, jako vždy, zdarma, rezervace netřeba. Těšíme se na Vás!

Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově

16.07.2017 14:00
S předsedkyní Spolku Malostranský hřbitov Alenou Lehnerovou.

Jan Nepomucký a Malostranský hřbitov

01.07.2017 14:00
Svatojánské muzeum a Mikroregion Nepomucko ve spolupráci se spolkem Malostranský hřbitov pořádají v sobotu 1. 7. 2017 od 14:00 hodin ve Svatojánském muzeu Nepomuk, Přesanické náměstí 1 přednášku na téma „Svatý Jan Nepomucký, jeho kult a protagonisté tohoto kultu na Malostranském hřbitově v Praze“....
<< 49 | 50 | 51 | 52 | 53 >>

Aktuality

Předsedové Spolků Svatobor a Malostranský hřbitov adoptovali náhrobek

Předseda Spolku Svatobor Václav Liška a předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov Alena Lehnerová společně adoptovali náhrobek malíře a sochaře Josefa Maudera (1.12.1854, Praha – 15.11.1920, Praha) na Olšanských hřbitovech. Navázali tak na předchozí osvojení hrobu Spolkem Svatobor (2014 -2024). Autorem Mauderova náhrobku je sochař František Bílek.

Sochař Josef Mauder se narodil v Praze v rodině krejčího. Vystudoval malbu na pražské Akademii. Modelování studoval soukromě u Tomáše Seidana, jehož matka Barbora je pohřbena v nové části Malostranského hřbitova. Tomáš Seidan je také autorem Mozartovy busty na nedaleké Bertramce. Mauder na akademii působil nejprve jako asistent a od roku 1883 vedl vlastní ateliér. Vyučoval sochařství také na Státní průmyslové škole. Je autorem mohutných sousoší na vyšehradském Slavíně a pomníku J. Zeyera v Chotkových sadech. Mezi jeho další díla patří například poprsí Bernarda Bolzana, pamětní deska Jaroslava Čermáka na Betlémském nám., pomník K. H. Borovského v Kutné Hoře, náhrobní reliéf v Hamburku, náhrobky dr. Braunera, Fr. V. Jeřábka, J. Vrchlického, Jablonského, prof. Weisse, B. Bolzana, sochy portálu Bubeníčkova domu v pražské Náplavní ulici, reliéfy zámku Kysibel, Alegorie Síly a Moudrosti na radnici v Kolíně, alegorie Historie, Literatury a Přírodních věd na budově Národního muzea, alegorie Víry a Vlastenectví na budově Strakovy akademie v Praze, skupiny Psovodů na budově Městské spořitelny v Rytířské ul. a řada dalších. Své umělecké sbírky odkázal Akademii výtvarných umění, aby z výtěžku jejich prodeje byla založena nadace umožňující studijní pobyty v zahraničí mladým umělcům.

Spolek Svatobor se péči o náhrobky věnuje již od svého vzniku v roce 1862, kdy mezi jeho tři hlavní cíle patřilo podporovat stipendii a cenami nadějné spisovatele, podporovat potřebné spisovatele a jejich rodiny a v neposlední řadě vzdávat poctu zemřelým spisovatelům (pomníky, náhrobky, pamětní desky, vydávání děl apod.). Obnovený Svatobor dnes pečuje o vybrané náhrobky na Vyšehradském hřbitově.

Adopčním nájemcem pomníku se můžete stát i vy. Nabídku Hřbitovů a pohřebních služeb hl. m. Prahy a další informace naleznete zde: https://www.hrbitovy-adopce.cz/hroby-v-projektu/. Do projektu je v současné době zařazeno 586 hrobů.

 

Zdroje: https://www.hrbitovy-adopce.cz/hroby-v-projektu/hrob/josef-mauder/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Svatobor_(spolek)

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>