Heraldické památky Malostranského hřbitova

25.03.2013 18:00

V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.

Vstup volný.

Kalendář akcí

Přednáška připomene 250 let od narození malíře Kašpara Davida Friedricha

17.10.2024 17:00
Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze – pobočka Smíchov si Vás dovolují pozvat na přednášku u příležitosti 250 let od narození drážďanského malíře Kašpara Davida Friedricha, která se uskuteční ve čtvrtek 17. října od 17 hodin ve smíchovské knihovně, nám....

Svatováclavská vycházka po Malostranském hřbitově

28.09.2024 15:00
Spolek Malostranský hřbitov zve na svatováclavskou komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se uskuteční v sobotu 28. září 2024 mimořádně až od 15 hodin. Připomeneme nejen naše jubilanty (hornista Jan Václav Stich a právník Adolf Pinkas se narodili přímo na svátek sv. Václava),...

Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově

24.08.2024 14:00
Spolek Malostranský hřbitov srdečně zve na komentovanou vycházku po této památce, která se uskuteční v sobotu 24.08.2024 od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme. Jedná se například o historika Ignáce Cornovu,...
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Aktuality

Do projektu Adopce hrobů byly zařazeny nové osobnosti

Příspěvková organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy, která pražské obecní hřbitovy spravuje, se stará o mnoho “opuštěných” hrobů, ale není bohužel v jejích silách zajišťovat rekonstrukce a údržbu všech významných hrobů, náhrobků, náhrobní architektury a funerálních sochařských děl, rozprostřených po několika desítkách pražských hřbitovů. Proto byl v roce 2013 z iniciativy tehdejšího ředitele Martina Červeného spuštěn program Adopce významných hrobů, který umožňuje zájemcům z řad široké veřejnosti i institucí zapojit se do záchrany náhrobků významných osobností nebo náhrobků umělecky cenných a uchovat je tak pro budoucí generace. 

V současné době projekt zahrnuje více než 570 hrobů, z nichž je více jak polovina adoptována. Databáze hrobů je pravidelně aktualizována o nové hroby, ale i o ty, u kterých uplynula desetiletá doba adopce a původní adopční nájemce z jakéhokoliv důvodu nechce v projektu pokračovat. Díky mecenášům byly obnoveny například hroby Václava Klimenta Klicpery, Hany Podolské, Karla Havlíčka Borovského a Josefa Podlipského, hrob ředitele Olšanských hřbitovů Antonína Peřiny nebo cestovatele a spisovatele Stanko Vráze. 

V červnu tohoto roku přibylo do projektu dalších 18 jmen. K adopci je například hrob Karla Kresse, inženýra vodních staveb, který projektoval první zděnou přehradu v českých zemích. Je také autorem památkově chráněného vodovodního systému velkostatku v Lítni, v Praze-Košířích nebo chrudimského železobetonového věžového vodojemu.

Znalce umění zase zaujme možnost postarat se o hrob Františka Vobeckého, českého kubistického a později surrealistického malíře a fotografa. Jeho nejznámějším dílem je patrně cyklus surrealistických fotografických asambláží, které vytvořil ve třicátých letech. Tento zručný umělec byl původním povoláním krejčí, ve kterém dosáhl také významných úspěchů: pracoval jako střihač a modelář v předních krejčovských salonech v Praze – například v salonu Hany Podolské. Přednášel také studentům oděvních oborů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze střih.

Víte, co byla Prv­ní pražská pěvecká společnost? Šlo o první stálý český šantán, sídlící od roku 1892 v restauraci U zlatého soud­ku v Ostrovní ulici v Praze, který uváděl především kabaretní představení: tanečně-hudební komponované večery s komediálními či kouzelnickými výstupy,  Na závěr bylo pak sehráno jednoaktové hudební představení. Jeho zakladatelem byl český pěvec, komik a režisér František Leopold Šmíd. Tento všestranný umělec byl významnou osobností českého hudebního divadla a pracoval také jako redaktor prvního českého časopisu o populární hudbě Národní pěvec.

Chcete adoptovat krásný náhrobek? Pro rodinu pražského měšťana Václava Štěpánka, mlynáře a krupaře, majitele mlýna na dnešní Novotného lávce, navrhl náhrobek slavný český architekt Jan Kotěra, vymodeloval sochař Vojta Sucharda a odlil kovolijec Václav Mašek. V roce 2012 byl sice bronzový anděl neznámým pobertou odřezán od soklu a některé postranní části byly ukradeny, avšak zbytek v blízkém křoví naštěstí našla geoložka NM, PhDr. Drahomíra Březinová, externí spolupracovnice Správy Olšan. Chybějící části byly doplněny a zároveň s hrobkou odborně zrestaurovány. Na původním místě je dnes osazena kopie z epoxidové pryskyřice a Suchardův originál je uložen v depozitáři.

Bednářský mistr Jan Charvát (1848–1908), který se vypracoval z řemeslníka na investora a majitele pozemků a nemovitostí v Hybernské ulici, byl nechtěným účastníkem jedné z pozapomenutých pražských tragédií. V druhé polovině roku 1893 se rozhodl nechat vystavět třípatrový dům v Nádražní ulici – během stavby se však budova zřítila a pod jejími troskami zahynulo několik stavebních dělníků. Sám Charvát, který na tragédii nenesl žádnou vinu, si později nechal zbudovat nový dům na stejném místě. Ale ani tato stavba se nedochovala – na počátku 80. let minulého století byl objekt kvůli stavbě tubusu metra zbořen.

A jaké další slavné osobnosti byly zařazeny do našeho projektu? V etapě XXVII-6/2025 to jsou Josef Kolář, Barbora Ledvinková a Jan Svoboda, Vratislav Pasovský, Václav Bambas, Taťjana Hašková, Václav Kasalický, František Kleček, Josef Bican, Adolf Maixner, James McCreary, Jan Vochoč, Karolina Světlá a Josef Kainar.

Více informací naleznete na: https://www.hrbitovy-adopce.cz/.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>