Heraldické památky Malostranského hřbitova

25.03.2013 18:00

V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.

Vstup volný.

Kalendář akcí

Komentovaná procházka po Malostranském hřbitově

05.06.2021 14:00
UPOZORŇUJEME, ŽE V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNĚ POČASÍ (BOUŘKY) SE VYCHÁZKA RUŠÍ. Spolek Malostranský hřbitov srdečně zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se uskuteční v sobotu 5. června od 14 hodin. Průvodkyní bude předsedkyně Spolku Alena Lehnerová.  Upozorňujeme zájemce, že...

Sympozium "Jen pravda je diadém umění" věnované "pražskému hudebnímu papeži" V. J. Tomáškovi

22.09.2020 09:30
Spolek Malostranský hřbitov zve na sympozium "Jen pravda je diadém umění" věnované "pražskému hudebnímu papeži" V. J. Tomáškovi, od jehož úmrtí letos uplynulo 170 let. Sympozium se uskuteční 22. září od 9:30 hodin v Brožíkově sále Staroměstské radnice. Od 18 hodin se uskuteční koncert...

Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově

13.09.2020 14:00
Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou prohlídku po Malostranském hřbitově. Hřbitov na Smíchově byl původně založen jen k pohřbívání obětí morových epidemií. Za vlády Josefa II. však byla rušena pohřebiště uvnitř městských hradeb a smíchovský morový hřbitov tak od roku 1786 začal sloužit i...
<< 23 | 24 | 25 | 26 | 27 >>

Aktuality

Návštěva Kolína po stopách Vincence Morstadta

Dne 19. února 2025 se na Malostranském hřbitově konal u náhrobku největšího českého vedutisty Vincence Morstadta pietní akt k 150. výročí jeho úmrtí. (obr.1 Morstadt) Tohoto aktu se kromě členů Spolku Malostranský hřbitov, zástupců Prahy 5, Prahy 1 a organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy zúčastnila i delegace z Kolína, vedená místostarostou panem Romanem Šulcem. Po pietním aktu proběhl v pobočce Městské knihovny v Praze na nám. 14. října cyklus tří přednášek, který zahájila paní Mgr. Petra Hollerová z Regionálního muzea v Kolíně. Mluvila velice zajímavě o Morstadtově rodině a o umělcově vztahu k rodnému městu a svou přednášku doplnila bohatým obrazovým materiálem.  Krásné veduty v nás vzbudily velký zájem, a rozhodli jsme se, že bychom rádi toto zajímavé historické město navštívili. Původně nás mělo jet sedm, ale bohužel to některým z nás (hlavně předsedkyní Spolku Aleně Lehnerové) překazila nemoc. Cestu odložit nešlo, termínově byla vázána na odpolední akci v synagoze. V Kolíně nám připravili bohatý program. Začali jsme – jak jinak – hřbitovem, a ne ledajakým – nejstarším židovským hřbitovem v Čechách (Starý židovský hřbitov v Kolíně je ještě o dvacet let starší než Starý židovský hřbitov v Praze).

Na tomto hřbitově je přes dva a půl tisíce náhrobků, a pohřbívalo o se zde až do roku 1887, tj. o tři roky déle než na Malostranském hřbitově. Kolínský hřbitov je svázán s Prahou hlavně osobou rabína Becalela, zemřelého roku 1599. Rabín Becalel byl synem velkého rabbiho Löwa, pochovaného na Starém židovském hřbitově v Praze. Ochotu paní doktorky se nám věnovat jsme ocenili zejména proto, že hřbitov není volně přístupný – o klíč je nutno požádat v Informačním centru. (obr. 3). Po prohlídce hřbitova jsme navštívili Bartolomějské návrší a kostel sv. Bartoloměje, jednu ze čtyř pražských katedrál, a s paní Mgr. Petrou Hollerovou pak kostel Nejsvětější Trojice  při bývalém kapucínském klášteře, který zvěčnil na své známe vedutě Vincenc Morstadt (obr.4). Poté jsme se odebrali k radnici, kde nám pan místostarosta Šulc spolu s Mgr. Hollerovou ukázali zajímavé interiéry, dílo největších českých umělců konce 19. století. Nejvíce nás zaujala obřadní síň s impresionistickým triptychem „Kolín ve třech denních dobách“ kolínského rodáka, malíře Václava Radimského, žáka Clauda Moneta. Ve dvoře jsme zhlédli plaketu, upomínající na dalšího slavného kolínského rodáka - Jeana Casparda Dubureaua. Ten měl v podstatě stejný začátek života jako „náš“ Jan Neruda – spatřil světlo světa v kasárnách a pokřtil ho vojenský kaplan. Jeho život popsal ve své knize „Největší z pierotů“ František Kožík,  který se zabýval i naší „Svatou holčičkou“. 

Za radnicí se nachází vyhlídková terasa, ze které je krásně vidět do Zálabí (obr. 5). Zálabí, a hlavně mlýny a pozdně gotickou věž Práchovnu na svých vedutách často zpodobňoval Vincenc Morstadt (obr. 6). Při odchodu z radnice jsme se ještě nezapomněli stavit u domu U Tří mouřenínů vedle radnice – rodném domu Vincence Morstadta. Dnes je tam umístěna jeho pamětní deska, dílo akademického sochaře Jaroslava Hylase (kopie tohoto díla je umístěna v Tomášské ulici na Malé Straně na Morstadově úmrtním domě). Odpoledne jsme se ještě stavili v pobočce Regionálního muzea ve Veigertovkém domě, kde jsem měli možnost si prohlédnout historickou expozici, o bitvě u Kolína, o které píšeme v letošní publikaci, která bude prezentována na Májové slavnosti 18. května.

Den jsme ukončili v kolínské synagoze, kde se konala vernisáž tří výstav – první z nich tematizovala kolínského rabína Richarda Federa, další pak Franze Kafku (který měl v Kolíně strýce a tetu) a polozapomenuté židovské osobnosti, ke kterým patřil za hranicemi velmi známý Josef Popper-Lynkeus, vynálezce, spisovatel a sociolog, strýc zakladatele kritického realismu Karla Poppera (1902 – 1994).  

 

Zapsala Gabriela Kalinová.

 

Seznam obrázků:

1) Vincenc Morstadt

 

2) Před Starým židovským hřbitovem (druhá zleva PhDr. M. Jouzová)

3) Starý židovský hřbitov

4) Morstadtova veduta, kapucínský kostel a reálné gymnázium

5) Školní budova dnes

6)Na radnici v obřadním sále - místostarosta Šulc a Mgr. Hollerová

7) Morstadtova veduta, vlevo věž Práchovna

8) Věž Práchovna dnes (uprostřed zástavby)

9) Před pamětní deskou Vincence Morstadta

10) Kolínská synagoga

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>