Heraldické památky Malostranského hřbitova

25.03.2013 18:00

V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.

Vstup volný.

Kalendář akcí

Komentovaná procházka po Malostranském hřbitově

06.03.2022 14:00
Spolek Malostranský hřbitov zve na letošní první komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se uskuteční v neděli 6. března od 14 hodin. Tentokráte se budeme věnovat zejména pěvkyni Josefíně Duškové (nar. 06.03. 1754), Mozartovým pražským přátelům a hudebníkům jeho generace....

Slavnostní vycházka na Slavín

17.11.2021 10:00
Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se spolkem Svatobor pořádá ve středu 17. listopadu od 10 hodin vycházku na Vyšehradský hřbitov se Slavínem. Sraz je před bazilikou sv. Petra a Pavla. Vstup zdarma, prosíme však účastníky o registraci na m.jiroudkova@gmail.com.   V případě extrémně...

Dušičky na Malostranském hřbitově

14.11.2021 14:00
Na neděli 14. listopadu od 14 hodin jsou pro Vás připraveny komentované vycházky s průvodci. Představíme také nový leták o historii MH, k dispozici budou publikace vydané naším spolkem. Otevřen bude i kostel Nejsvětější Trojice. Prosíme všechny účastníky akce o dodržování aktuálních...
<< 20 | 21 | 22 | 23 | 24 >>

Aktuality

Návštěva Kolína po stopách Vincence Morstadta

Dne 19. února 2025 se na Malostranském hřbitově konal u náhrobku největšího českého vedutisty Vincence Morstadta pietní akt k 150. výročí jeho úmrtí. (obr.1 Morstadt) Tohoto aktu se kromě členů Spolku Malostranský hřbitov, zástupců Prahy 5, Prahy 1 a organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy zúčastnila i delegace z Kolína, vedená místostarostou panem Romanem Šulcem. Po pietním aktu proběhl v pobočce Městské knihovny v Praze na nám. 14. října cyklus tří přednášek, který zahájila paní Mgr. Petra Hollerová z Regionálního muzea v Kolíně. Mluvila velice zajímavě o Morstadtově rodině a o umělcově vztahu k rodnému městu a svou přednášku doplnila bohatým obrazovým materiálem.  Krásné veduty v nás vzbudily velký zájem, a rozhodli jsme se, že bychom rádi toto zajímavé historické město navštívili. Původně nás mělo jet sedm, ale bohužel to některým z nás (hlavně předsedkyní Spolku Aleně Lehnerové) překazila nemoc. Cestu odložit nešlo, termínově byla vázána na odpolední akci v synagoze. V Kolíně nám připravili bohatý program. Začali jsme – jak jinak – hřbitovem, a ne ledajakým – nejstarším židovským hřbitovem v Čechách (Starý židovský hřbitov v Kolíně je ještě o dvacet let starší než Starý židovský hřbitov v Praze).

Na tomto hřbitově je přes dva a půl tisíce náhrobků, a pohřbívalo o se zde až do roku 1887, tj. o tři roky déle než na Malostranském hřbitově. Kolínský hřbitov je svázán s Prahou hlavně osobou rabína Becalela, zemřelého roku 1599. Rabín Becalel byl synem velkého rabbiho Löwa, pochovaného na Starém židovském hřbitově v Praze. Ochotu paní doktorky se nám věnovat jsme ocenili zejména proto, že hřbitov není volně přístupný – o klíč je nutno požádat v Informačním centru. (obr. 3). Po prohlídce hřbitova jsme navštívili Bartolomějské návrší a kostel sv. Bartoloměje, jednu ze čtyř pražských katedrál, a s paní Mgr. Petrou Hollerovou pak kostel Nejsvětější Trojice  při bývalém kapucínském klášteře, který zvěčnil na své známe vedutě Vincenc Morstadt (obr.4). Poté jsme se odebrali k radnici, kde nám pan místostarosta Šulc spolu s Mgr. Hollerovou ukázali zajímavé interiéry, dílo největších českých umělců konce 19. století. Nejvíce nás zaujala obřadní síň s impresionistickým triptychem „Kolín ve třech denních dobách“ kolínského rodáka, malíře Václava Radimského, žáka Clauda Moneta. Ve dvoře jsme zhlédli plaketu, upomínající na dalšího slavného kolínského rodáka - Jeana Casparda Dubureaua. Ten měl v podstatě stejný začátek života jako „náš“ Jan Neruda – spatřil světlo světa v kasárnách a pokřtil ho vojenský kaplan. Jeho život popsal ve své knize „Největší z pierotů“ František Kožík,  který se zabýval i naší „Svatou holčičkou“. 

Za radnicí se nachází vyhlídková terasa, ze které je krásně vidět do Zálabí (obr. 5). Zálabí, a hlavně mlýny a pozdně gotickou věž Práchovnu na svých vedutách často zpodobňoval Vincenc Morstadt (obr. 6). Při odchodu z radnice jsme se ještě nezapomněli stavit u domu U Tří mouřenínů vedle radnice – rodném domu Vincence Morstadta. Dnes je tam umístěna jeho pamětní deska, dílo akademického sochaře Jaroslava Hylase (kopie tohoto díla je umístěna v Tomášské ulici na Malé Straně na Morstadově úmrtním domě). Odpoledne jsme se ještě stavili v pobočce Regionálního muzea ve Veigertovkém domě, kde jsem měli možnost si prohlédnout historickou expozici, o bitvě u Kolína, o které píšeme v letošní publikaci, která bude prezentována na Májové slavnosti 18. května.

Den jsme ukončili v kolínské synagoze, kde se konala vernisáž tří výstav – první z nich tematizovala kolínského rabína Richarda Federa, další pak Franze Kafku (který měl v Kolíně strýce a tetu) a polozapomenuté židovské osobnosti, ke kterým patřil za hranicemi velmi známý Josef Popper-Lynkeus, vynálezce, spisovatel a sociolog, strýc zakladatele kritického realismu Karla Poppera (1902 – 1994).  

 

Zapsala Gabriela Kalinová.

 

Seznam obrázků:

1) Vincenc Morstadt

 

2) Před Starým židovským hřbitovem (druhá zleva PhDr. M. Jouzová)

3) Starý židovský hřbitov

4) Morstadtova veduta, kapucínský kostel a reálné gymnázium

5) Školní budova dnes

6)Na radnici v obřadním sále - místostarosta Šulc a Mgr. Hollerová

7) Morstadtova veduta, vlevo věž Práchovna

8) Věž Práchovna dnes (uprostřed zástavby)

9) Před pamětní deskou Vincence Morstadta

10) Kolínská synagoga

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>